Описание
Куропа́тники — село Бережанського району Тернопільської області.
Поштове відділення — Куропатницьке. Центр сільради, якій підпорядковані села Баранівка та Ясне. До Куропатників приєднано хутір Шоломів.
Розташоване на березі річки Ценівка.
Населення — 978 осіб (2001). Дворів — 256
Історія:
Відоме від 14 ст., за іншими даними — 1437. 1531 власники Куропатницькі надали Куропатникам обмежені міські права; збудували мурований замок, оточили водою (19 ст. перебудували на гуральню).
16 ст. через Куропатники проходив торговий шлях від м. Кам'янець (нині Кам'янець-Подільський Хмельницької області) до м. Львів.
1626 татари майже повністю знищили містечко.
Навесні 1917 в Куропатниках розташувався курінь (4 сотні) УСС.
Діяли «Просвіта», «Луг», «Рідна школа» та інші українські товариства.
1969 внаслідок повені Куропатники було підтоплене, 2 будинки зруйновано. За іншими даними тут було поселення ще до монголо-татарської навали.Замок,про який згадується в попередньому матеріалі був зруйнований саме під час нападу монголо-татарів.Ще тепер знаходяться залишки фундаменту поблизу села.
Памятки:
Є церква Введення в храм Пресвятої Богородиці (1937), капличка (1992).
Споруджено пам'ятник Т. Шевченку (1991), встановлено пам'ятні хрести на честь скасування панщини (1901), незалежності України (1991), насипана могила на місці поховання стрільця М. Вартимтюка.
Крім цього, в лісі поблизу села в урочищі «Монастир», є чудотворне джерело. Біля джерела греко-католицька громада спорудила дерев'яну каплицю, в якій регулярно проводяться богослужіння, тому що храм Введення в храм Пресвятої Богородиці збудований в 1936-37 є у власності православної громади. За переказом на місці урочища в давнину був монастир — одного разу на Великдень йшла на Службу вагітна жінка, а оскільки Храм був на високій горі, вона сильно втомилася і спересердя закляла: «А щоб ти запався!». Від того, начебто, монастир і пішов під землю, а на цьому місці почало бити джерело. Вода з цього джерела має чудодійні властивості: лікує хвороби очей, кишково-шлункові хвороби та інші захворювання. Хоча більш правдоподібною є версія, що на цьому місці був стародавній замок, який був знищенний монголо-татарами. Та це не змінює суті справи: до чудодійного джерела не заростає стежка — по цілющу воду приходять не тільки жителі села, а приїжджають люди з цілої України і отримують ті ласки, про які просять у Бога.
Також у селі відновила свою діяльність римо-католицька парохія, яка активно віновлює свій храм, що в роки більшовицької окупації був перетворений на колгоспний склад.
Завдяки приватним підприємцям В.Фльонц, Т. Фльонц у 2009 було побудовано капличку, яку 26 липня було посвячено двома місцевими священниками І.Сіверським і Квасницею
Соціальна сфера:
Діють загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня, Будинок культури, бібліотека, ФАП, відділення зв'язку, торгівельний заклад.
Персоналії:
У місцевій школі навчалися вчений-літературознавець В. Івашків, редактор, журналіст М. Стасюк.
Куропатницька сільська рада
Cільський голова
Дмитрів
Ольга Володимирівна
47516,Тернопільська обл., Бережанський р-н, с.Куропатники,
8-03548, 3-45-31