Описание
Нагадаємо, що згідно з законопроектом депутатів-ректорів вводиться фактична диктатура ректора вишу, адже бюджет навчального закладу більше не підлягає обговоренню в трудовому колективі та в колективі осіб, які навчаються, вчену раду формує особисто ректор, який також визначає термін її роботи. При цьому ініціювати процес відкликання ректора практично неможливо. «Зрозуміло, що Міністерство освіти віддаватиме ректорські посади лише «угодним» та зручним для себе функціонерам, яких легко можна буде контролювати, натомість віддавши їм в руки університет» - заявляють активісти профспілки.
Кроком назад в українській системі освіти виглядає ситуація зі вступом абітурієнтів до вишів (сфера, де давно діє корупція та заробляння грошей): на фоні суттєвого зменшення держзамовлення законопроект передбачає різні умови вступу та обчислення рейтингу для вступу на бюджетну та контрактну форму навчання. До того ж вступний бал абітурієнта складатиметься з трьох «компонентів»: ЗНО, яке, до слова, пан Калетнік вважає неефективним і пропонує взагалі відмовитися від нього (http://www.pravda.com.ua/news/2013/01/9/6981098/); середнього балу атестата (знов серед випускників шкіл набуде популярності практика «улещування» вчителів для отримання високої оцінки з його предмету); та старих-добрих вступних іспитів. Законопроект передбачає, що питома частка кожного з цих компонентів у формуванні рейтингу вступника визначатиметься особисто ректором вишу. Очевидно, що це створює плідне поле для корупції.
Законопроект позбавляє студентів соціальних гарантій виплати стипендій, оскільки порядок їх нарахування визначається окремо кожним університетом (читай-ректором). За таких умов цілком можлива ситуація, коли стипендію отримуватимуть лише зручні для адміністрації студенти або ті, хто максимальну кількість часу приділяє навчанню. Більшість же змушена буде працювати, відповідно менше часу вчитиметься, отримуватиме нижчі оцінки і отримання стипендії стане практично недосяжним в такому замкненому колі. За таких умов підвищення стипендії до прожиткового мінімуму виглядає вже не так привабливо.
Законопроект поданий депутатами Калєтніком, Ківаловим і Сорокою укріплює централізовану адміністративну вертикаль, значно комерціалізує освіту, а також створює зручні умови для корупції, незважаючи на задекларовані орієнтири в бік європейських стандартів освіти та на інтеграцію в Європейський простір вищої освіти. Чекати реакції студентства довго не доведеться!