Описание
27.08.2013 з ініціативи депутатів-регіоналів О. Стояна та Я. Сухого на розгляд до парламентського комітету був повернутий "доопрацьований" проект Трудового кодексу № 2902.
Автори проекту були змушені відреагувати на гостру критику документа, висловлену в ході протестної кампанії навесні-влітку цього року. Однак, оновлена версія виявилася практично ідентичною вихідному тексту.
"Доопрацювання" проекту полягає у виключенні одного (і єдиного) дискримінаційного пункту - норми про локаут *, закріпленої ст. 380 проекту.
В іншому, нова версія проекту Трудового кодексу зберігає потенційну небезпеку нового масштабного наступу на свободи та інтереси українських робітників з боку великого капіталу.
Зокрема, проект передбачає таке погіршення становища робітників:
· Введення нової підстави для звільнення одиноких матерів, які мають дитину до 15 років з ініціативи роботодавця - невиконання або неналежне виконання робітницею своїх трудових обов'язків (ч.2 ст.118). За чинною ч.3 ст.184 КЗпП звільнення одиноких матерів можливо тільки у випадку повної ліквідації юридичної особи-роботодавця.
· Дозволяється звільнення працівника з ініціативи роботодавця за розголошення державної таємниці, комерційної або іншої захищеної законом інформації, яка стала відома працівникові, що підписав зобов'язання про її нерозголошення або трудовий договір укладено з умовою про нерозголошення цієї інформації, у зв'язку з виконанням трудових обов'язків; відмови у наданні допуску до державної таємниці (п.2 ч.2 ст.104).
· Звільнення з ініціативи роботодавця пропонується дозволити у разі відмови працівника від щеплення (ч.3 ст.105).
· Встановлення спостереження за найманим працівником. Роботодавець зможе контролювати виконання працівниками трудових обов'язків, у тому числі за допомогою технічних засобів (наприклад, камер відео-спостереження) (ч.1 ст.28).
· Можливість застосування нормативних актів роботодавця для регулювання трудових відносин замість колективного договору (ч.3 ст.13).
Більш докладний аналіз проекту Трудового кодексу № 2902 - http://avtonomia.net/2013/09/02/regionali-znovu-podali-na-rozglyad-radi-antirobitnichij-trudovij-kodeks/
Проект Трудового кодексу, що ставить найманих працівників у більш вразливе, порівняно з можливостями роботодавця, положення є інструментом трудової експлуатації.
Мета прийняття нового трудового законодавства - скасування наявних соціальних і трудових гарантій. Зниження вартості робочої сили покликане зберегти надприбутки капіталістичних власників, і, тим самим - їх правляче положення в суспільстві.
Ми закликає усіх людей найманої праці проявити робочу солідарність і приєднатися до протестної компанії проти прийняття нового Трудового кодексу, яка пройде 19-21 вересня в декількох містах України. Ми раді ініціативам всіх робочих асоціацій, і союзів, представників ЗМІ та громадськості, солідарних в боротьбі трудящих за соціальну справедливість.
* «Локаут» (англ. lock out - замикати двері) - можливість роботодавця здійснювати тимчасову зупинку роботи підприємства або істотне скорочення обсягів виробництва з одночасним припиненням виплати заробітної плати частини або всім працівникам з метою тиску на них (аналог страйку, але з боку роботодавця , а не працівників).